Anthony: paprsky pro Wild Card víkend

Konečně leden. Čas, kdy nejlepší týmy září a těm špatným dochází štěstí.

Fanoušci budou ušetřeni příšerných týmů jako jsou Browns nebo 49ers, protože tuto sobotu začíná playoff. Já jsem vygeneroval grafy, které hodnotí wild card týmy v těch nejdůležitějších pokročilých statistikách. Nejdříve ale pár slov hned k playoff openeru.

Myšlenka vyřazovacích bojů je ve všech sportech ta, že v nich hrají jen ti nejlepší z nejlepších, ale výjimky se i v NFL najdou každý rok. Především díky ligovému formátu, kdy se

  • v základní části hraje jen 16 zápasů, štěstí tedy hraje větší roli, než v jiných sportech
  • vítězové divizí mají zaručený postup bez ohledu na (ne)kvalitu dané divize
  • díky násilné nátuře sportu se zranění nevyhnou nikomu, ale pokud se tak stane na klíčové pozici, může to týmu úplně zničit sezonu; mezi ústřední hráče, kteří svým týmům budou v playoff chybět jsou Derek Carr (Oakland), Earl Thomas (Seattle) nebo Rob Gronkowski (New England) a zatím je evidentní, že první dva svým jednotkám citelně chybí

Hned v prvním zápase wildcard víkendu uvidíme ve vzájemném souboji dva týmy, které by klidně mohly být na plakátu informujícím o těchto třech bodech:

Houston Texans postoupili díky výhře AFC South, což je absurdní ze dvou důvodů. Zaprvé mají negativní skóre, což spolu s recordem 5-0 v zápasech rozhodnutých o 6 a méně bodů naznačuje, že Texans měli po celý rok obrovské štěstí. Zadruhé AFC South je divize, jejíž týmy mají od roku 2011 record 88-152 (37%) v mezi-divizních zápasech; ostatní divize se v daném časovém období pohybují mezi 48 a 55 procenty. Není pochyb o tom, že vítěz AFC South jde minimálně v posledních dvou letech do vyřazovacích bojů na úkor lepšího týmu, který má jen tu smůlu, že hraje v silnější divizi. Houston vybojoval playoff i loni, kdy v prvním kole prohrál 0-30 s Kansas City. Jeho letošní útok je ve statistice DVOA hodnocen jako #30 a v mém modelu ANTHONY, ze kterého jsou načrtnuty paprskové grafy, je hodnocen jako #31.

Oakland Raiders dlouho bojovali o přímý postup do Divisional Round, který se hraje příští víkend, ale nakonec díky zranění QB Dereka Carra nejen přišli o cenný týden volna, ale jejich šance v playoff klesly na úplné dno. Oakland je letos hodnocen jako #7 v ofenzivním DVOA a #13 v ANTHONY, ale jejich útočný graf je díky zranění Carra třeba brát s rezervou. Pokud jde o jejich šťastnou ruku, tak Oakland má record 6-0 v zápasech rozhodnutých o 6 a méně bodů a 5-0 v zápasech rozhodnutých o 3 a méně bodů.

Sečteno podtrženo, Houston s Oaklandem mají dohromady record 11-0 v zápasech rozhodnutých o šest a méně bodů a 0-4 v “blowouts” – zápasech s rozdílem 18+ bodů. Další týmy, které tento víkend uvidíme a jejichž hráči měli dlouhodobě neudržitelnou kliku byli Miami (6-1 v zápasech s rozdílem šesti a méně bodů) a Detroit (7-2), týmy, které jsou podle Vegas v době psaní tohoto článku outsideři o +10 a +8 bodů, což zjednodušeně řečeno znamená, že je šance jen asi 35%, že aspoň jeden z těchto dvou vyhraje.

Nicméně dost keců a jdeme se kouknout na grafy (obrázky jsou rozkliknutelné)…

nfl_2016_wc_paprsek_offense.jpg

nfl_2016_wc_paprsek_defense.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s