Anthony: paprsky pro Divisional víkend

Divizní kolo playoff každoročně považuji za nejlepší víkend roku, minimálně z perspektivy sportovního fanouška. V krátkosti shrnu odehrané předkolo a ukážu, jak kvalitní týmy nás čekají tento týden.

Tento víkend sice bůh ví jak záživný nebyl, ale byl rozhodně užitečný: očesal nám playoff týmy o ty nejslabší kusy. Letošní sezona skončila pro Raiders, kteří s náhradníkem náhradníka na QB neměli moc šanci, prohráli i Lions (#28 v ANTHONY) a Dolphins (#22). Rozloučit jsme se museli s jedním top 10 týmem, NY Giants, což je na jednu stranu škoda, protože podle mě měli letos velmi sympatický tým s vynikající defenzivou, na druhou stranu aspoň budeme prozatím ušetřeni nespočtu variant na útok vyprodává stadiony, obrana vyhrává šampionáty. Do dalšího kola prošel jeden z nejhorších letošních týmů dle pokročilých statistik, Houston Texans, který je podle bookmakerů aktuálně outsider o PATNÁCT A PŮL BODU v zápase s Patriots. Poprvé od roku 2007 je v playoff někdo favorizován o více, než dva touchdowny.

nfl_201615_div_ranks

Průměrně se tento víkend vyhrávalo o 19 bodů

Když se sečtou vítězové všech zápasů od roku 2002, zjistíme, že v průměru vyhrávají o 11.8 bodu. Vítězové tohoto kola vyhráli o 13, 20, 18 a 25 bodů. Z hlediska celkových výsledků šlo o nejjednoznačnější wild card víkend od roku 1981. Trošku zavádějící je celkové skóre Detroitu se Seattlem, kde se šlo do čtvrté čtvrtiny za stavu 6-10, ale jinde byly rozdíly po třetí čtvrtině 13, 24 a 11 bodů.

Všichni vítězové z wild card kola navíc vedli na více než 55 procentech ofenzivních snapů, což je dobrý základ pro jednoznačné a divácky nepříliš atraktivní zápasy. Podle modelu pro-football-reference byl nejtěsnější zápas už zmíněných Giants na hřišti Green Bay, kde měli domácí Packers po poločase šanci na vítězství přes 88%. Ještě jednou: nejtěsnější zápas víkendu. Po poločase pravděpodobnost 88 procent.

Když vezmeme v potaz průběh zápasů a vyvážíme je v poměru 4:3:2 (celý zápas : skóre po třetí čtvrtině : skóre po poločase) vychází letošní wild card víkend jako skutečně “nejnudnější” minimálně od roku 2002, jen těsně před stejným kolem ze sezony 2009, které sice je hodnoceno až jako šesté v celkovém bodovém rozdílu, ale první v obou průbězích utkání.

nfl_wc_ptdiff_2015-02

Paprskové grafy pro divizní kolo

A konečně k pointě článku: paprskové grafy hodnotící osm zbývajících týmů v nejzákladnějších pokročilých metrikách. Tento týden bude z TOP10 jednotek k vidění pět útoků a čtyři obrany. Bude to jízda.

nfl_2016_div_offense

nfl_2016_div_defense

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s