NFL: shrnutí Divisional víkendu

A tak zbyly čtyři… Pošesté v řadě do finále konference postoupili Patriots. Doplní je další tři týmy s více než kompetentním útokem – všichni, kdo jsou ještě ve hře mají ofenzivu mezi osmi nejlepšími v NFL.

Doposud jsem odehrané zápasy shrnul v jednom článku dohromady se statistickým preview na další víkend, ale už jsem v sobě probudil grafomana a než ho zkrotím, musím tohle psaní rozdělit na dva články.

Takže – divizní kolo je tímto za námi. Dvě mužstva, která si v regular season vybojovala přímý postup do divizního kola byla vyřazena, obě v zápasech, který se rozhodoval v posledních vteřinách: Dallas prohrál dlouhým field goalem od nepravděpodobného autora a Kansas City byla kvůli faulu vrácena vyrovnávací dvoubodová konverze.

Hostující Packers a jejich leader Aaron Rodgers v Dallasu ze začátku jasně dominovali, ale favorizovaní Cowboys se nakonec do zápasu vrátili a konečně tím narušili blowoutové playoff. I přes jednoznačný první poločas jsme nakonec byli svědkem nerváku až do konce, ve kterém navíc byly k vidění vynikající výkony obou QBs. Domácí nakonec podlehli díky field goalu Masona Crosbyho v poslední vteřině zápasu. Crosby v tomto zápase trefil dva FG nad 50 yardů (51 a 56), tedy na vzdálenost, s kterou měl v kariéře velký problém – a to je ještě hezky řečeno. Ze všech kickerů, kteří mají od roku 2008 aspoň 25 pokusů na tuto vzdálenost je Crosby z hlediska FGAA tím úplně nejhorším.

fgaa_50plus_0816

Na rozjetý útok Atlanty den předtím nestačili Seahawks v úplně opačné zápletce. Zápas vypadal ze začátku na slušné drama, ale jako by se zlomil ve chvíli, kdy Russellu Wilsonovi náhradník v o-line přišlápl nohu a výsledkem byla safety. To se dá celkem bezpečně použít ve hře “popiš sezonu Seattlu v jedné větě”. Atlanta díky prohře Dallasu odehraje ještě jeden zápas na domácím hřišti. Tentokrát už bude skutečně poslední, protože od příští sezony budou Falcons hrát v novém Mercedes-Benz Stadium.

V souboji Pittsburghu s Kansas City celou dobu neodskočil bodový rozdíl na více, než jednu possession. Většinu zápasu byli Steelers ve vedení a jen jejich neschopnost využít čtyři výlety do red zone držela zápas dokořán otevřený pro domácí. Nakonec si hosté odvezli vítězství především díky šesti field goalům (6/6, FGAA: +0.9) a neuznané 2-pt conversion Chiefs po touchdownu na 16-18 v závěru utkání.

Patriots porazili Texans v zápase, který nemůžu označit jinak než jako divný. Texans si nemohli přát v prvním poločase lepší scénář, ale obrovské chyby soupeře a krátká hřiště jejich útok potrestal jen částečně (viz graf níže). Ve druhé půlce už se hra Patriots srovnala a domácí odskočili na velký rozdíl. Hořká tečka pro Brocka Osweilera, který jen znovu potvrdil, že je patrně nejhorším free agency podpisem poslední offseason. Jen na něm ale vina neleží. Od jeho receiverů jsme viděli několik dropů a hlavně nulovou agresivitu od Billa O’Briena na čtvrtých downech.  Těžko říct, jestli šlo od lodivoda Texans o ekvivalent hození ručníku do ringu nebo fatální neporozumění situace. Patriots nakonec přes nepříliš přesvědčivý výkon nejen zvítězili, ale i pokryli čtvrtý největší spread v historii playoff.

nfl_conf_sp_pts_1615

Conference championship preview: i útoky vyhrávají tituly

Oblíbený mýtus tvrdí, že obrana vyhrává šampionáty. Ti co znají zákony pravděpodobnosti zase ví, že krátkodobé turnaje i playoff jakkoliv dlouhodobých lig často vyhrává ten šťastnější: nejdůležitější je dostat se do playoff a tam už se může stát cokoliv. A faktem je, že do této části se častěji dostávají týmy s dobrým útokem.

Proč jsou útoky důležitější, argument #1: podle Football Outsiders se celkový výkon týmu skládá v poměru 4:3:1 mezi útokem, obranou a special teamy (na tomto odkazu se dá i dočíst, že výkony ofenziv jsou rok od roku stálejší, než výkony obran). Argument #2: za posledních šest let bylo v Conference Championship osmnáct top10 útoků a jen osm top10 obran. Pravda je, že hned dva týmy s úplně nejlepší obranou ligy vyhráli v posledních čtyřech letech Super Bowl. Jeden z nich byl loni Denver: dokonalý prototyp týmu, kterému skutečně vyhrávala zápasy jen a pouze obrana, protože za centerem měli slupku Peytona Manninga, který okamžitě po získání titulu ukončil kariéru. Broncos roku 2015 jsou ale jediným takovým typem, který se v posledních letech dostal do finálové čtyřky. Ona pověstná výjimka, co potvrzuje pravidlo.

Letošní sezona by rozhodně oblíbenou formulku o obranách posílit neměla. Mezi zbývajícími čtyřmi týmy není jediná obrana, která by podle DVOA spadala do nejlepší desítky. Proto jsou vypsané totaly na tento týden v průměru o 9.2 bodů vyšší, než je jinak v playoff běžné.

nfl_201611_conf_ranks

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s