NFL.cz je lepší, než Mia Khalifa

Letošní tipy uživatelů na NFL.cz sice o něco málo zaostávaly za NFL.com Fan picks a Yahoo Users, ale i tak by na nflpickwatch skončily v top20 a – co je nejdůležitější – na hlavu porazily tipy bývalé pornoherečky Mii Khalifa (odkaz je Safe For Work).

Moudrost davu je teorie, podle které má náhodná, nehomogenní skupina lidí jako celek lepší výsledky, než jakýkoliv jeden člověk z dané skupiny. Jako každé pravidlo, i tohle bude mít výjimku nebo dvě, ale nekomplikujme to. Převedeno do praxe tipování to znamená, že když udělá parta třiceti chlapů tipovačku a pojede ji po deset sezon, konsenzus bude vždy někde nahoře – je dost dobře možné, že nebude ani jeden rok nejlepší, ale bude vysoko stabilně a dlouhodobě, zatímco jednotlivci před ním se budou obměňovat. Moje analýza ukázala, že na nfl.cz máme víc než solidní skupinu tipérů.

Hostující favorit

Jedním z tradičních neduhů diváka NFL je přeceňování hostujících týmů. V podstatě je to první kapitola v jakékoliv knize o handicappingu. Myšlenka, že tým A prohraje s týmem B může někdy působit neskutečně, ale výhoda domácího prostředí je obrovská a pak jsou tu i různé spoty, jako krátký týden, volný týden, dome tým, který hraje pod širým nebem, ‘sandwich’ games a další, které šance mezi jinak kvalitativně zcela odlišnými soupeři ještě více vyrovnávají.

Podle kurzů byl favoritem hostující tým jen v každém třetím zápase (jejich record: 49-28, 64%), zatímco podle tipujících na NFL.cz to bylo celkem v 41 procentech zápasů (61-41-2, 60%). Situace, kdy se náš dav rozcházel s čísly z Vegas ale nedopadaly pro naše tipéry nijak hrozně: celkem 37-krát se stalo, že se tipující s bookmakery ve vyhodnocení favorita rozešli. Favorité dle NFL.cz měly v těchto zápasech record 18-18-1 s průměrným rozdílem ve skóre -1.1. Pokud bychom vzali v potaz sázkařský spread, pak měli tipující z Česka a Slovenska o něco navrch, 20-16-1 ATS, což by pár korun zisku hodilo.

Do you even hype, bro?

Nejtipovanějším týmem základní části byli Patriots. V průměru měli na své straně 87% tipů (93% pokud hrál Brady) a celkem přitáhli 6 795 hlasů. Nejméně hlasů měl Cleveland, za celý rok jen 807, z toho 187 hned první týden. To nikoho asi nemůže překvapit, ale o něco zajímavější bylo sledovat, jak se preference měnily s postupem času.

Nejvíc opadl hype Caroliny, která se po loňské jízdě vrátila na zem stejně rychle jako Newton v season openeru. Na vítězství Panthers v prvních deseti týdnech tipovalo v průměru 70% hlasujících a ve zbytku sezony jen 32 procent. Značně ochabl optimismus kolem Arizony nebo Green Bay – Packers ale začali ve druhé půlce sezony vyhrávat a sezonu nakonec končili s vysokou důvěrou (90 procent v posledních třech týdnech). Akcie výrazně spadly a zůstaly dole u Jaguars a Rams, u týmů, od kterých se čekaly průměrné výkony (“8-8 bullshit”) a které ani tato nízká očekávání nesplnily. Největší skok v důvěře naopak zaznamenali vítězové NFC z Atlanty, dále Buffalo, Washington a Dallas.

nflcz_tipy_hype

Porovnání s ostatními servery

Kdyby autoři nflpickwatch zařadili NFL.cz do svého výpisu, letos by tento web končil na devatenáctém místě ze 112 účastníků. Tipy z naší kotliny by porazily už zmíněnou herečku, strojové tipy Teamrankings a FiveThirtyEight a o prsa (ale rozhodně ne Miina) i ESPN Fans, dost možná i díky tomu, že dva zápasy v naší tipovačce vůbec nebyly vypsány: NO@ARI a PIT@BUF. Procenta vítězných tipů se budou oproti originálu o trochu lišit, protože ignoruji remízy.

nflcz_tipovacka_porovnani

Poznámka pod čarou

Tipujících postupně ubývalo. V prvních čtyřech týdnech se počet tipujících pohyboval kolem 600 na zápas a objem od té doby pomalu slábl. V sedmém týdnu bylo tipujících přesně 500 na zápas a na poslední tři týdny základní části už jich bylo pod 400. Snad bychom mohli mít příští sezonu tipovačku i na playoff, abychom viděli, jestli se všichni ti natěšenci, co s nadšením tipovali zářijové zápasy, vrátí na místo činu.

nflcz_tipy_pocet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s