Tumobelo: Česká Extraliga, únor 2017

Simulace na přelomu ledna a února ukazují, že Liberec podruhé za sebou vyhraje základní část, Třinec bude mít co dělat při obhajobě druhé příčky a že Vítkovice můžou být černým koněm playoff.

Protože na začátku března už se bude hrát jen několik posledních zápasů a možných scénářů tak bude za měsíc pramálo, je toto poslední simulace v průběhu základní části. Po jejím skončení přijde zhodnocení, jak dobrou měl model sezonu a pak samozřejmě simulace playoff, kterou budu aktualizovat po každém odehraném zápase.

O co se bude v posledním měsíci hrát – a s kým?

Druhé místo

Sparta sice na druhý Třinec momentálně ztrácí 8 bodů, ale díky nabitému programu v Champions League má dva zápasy k dobru a navíc nejsnadnější zbývající rozpis ze všech týmů. Už zítra, kdy Sparta hraje na ledě Mountfieldu HK, budeme chytřejší, ale prozatím je souboj o druhou příčku daleko těsnější, než by se mohlo zdát z pohledu na samotnou tabulku.

tumo_0216_sos

Sparta hraje po zbytek roku sedmkrát doma. V HwElo (Homefield weighted Elo), které bere v potaz výhodu domácího stadionu, je průměrná síla jejich soupeřů jako by Sparťané hráli všechny zápasy proti Mladé Boleslavi na neutrálním hřišti.

Naopak Olomouc hraje šestkrát venku a většinou se silnými soupeři. Díky tomu je jejich zbývající rozpis ekvivalentem deseti zápasů proti Mountfield HK na neutrálním hřišti. Tomu říkám příprava na boj o udržení.

Přímý postup do čtvrtfinále

První trojku máme vyřešenou, zbývá doplnit, kdo je doplní v přímém postupu a kdo bude o čtvrtfinále bojovat v předkole. Na přímých postupových místech jsou momentálně Mountfield HK, zcela zaslouženě, má třetí nejlepší rating v lize, dále Litvínov díky nesmyslnému skóre 10-1 v prodloužení a Kometa Brno díky bodům nahrabaným na podzim.

Že je Kometa v rozkladu se dá vydedukovat dvěma způsoby. První je pohledem na tabulku aktuální formy: v posledních pěti zápasech (nejhorší), v posledních deseti (2. nejhorší), v patnácti (3. nejhorší), ve dvaceti (4. nejhorší). Druhý způsob je jen pro lidi z Brna a okolí: stačí zajít jednou za čas o víkendu do města. Naposledy jsem potkal Komeťáka s přátelskou opicí někdy v listopadu. Mimochodem, Kometa je spolu s Eisbärenem Berlin jedním ze dvou bookmakery nejpřeceňovanějších týmů v Evropě. Od prosince můj model doporučil vsadit proti těmto týmům hned dvacetkrát pro 14 výher, 5 proher a jednu vrácenou sázku.

Na trápící se Kometu se budou snažit dotáhnout Chomutov, který ztrácí čtyři body a čeká ho druhý nejtěžší rozpis, a Vítkovice, které sice ztrácí bodů 7, ale mají zápas k dobru a druhý nejsnadnější rozpis ze všech. Kometa je i nadále favoritem na přímý postup; v současnosti, kdy je Erat a Zaťovič stále na marodce, bych nicméně dával z těchto tří největší šance v playoff právě Vítkovicím.

Předkolo nebo Play out

Protože Karlovy Vary a Pardubice se stejně jako minulý rok ochotně ujali role fackovacích panáků, bylo o prvních dvou týmech do Play out celkem jasno už na podzim. O moc lépe na tom není už zmíněná Olomouc. Ta od začátku prosince neměla v simulacích průměr nad 65 bodů, přičemž na předkolo bude potřeba bodů minimálně 70. O poslední dvě místa v předkole budou hrát Plzeň, Zlín nebo Mladá Boleslav – ten třetí bude hrát o udržení.

tumobelo_projection_cz_exl_2017_01_30

Pivní matematika simulací

Smutná realita mých predikcí a nádhera sportu v jednom: časné simulace je potřeba brát s rezervou. S rezervou tak velkou, že by podobné odhady mohl v podstatě vydedukovat kdokoliv, kdo je s to udržet půllitr s pivem.

tumobelo_cz_1617_vyvoj

Sice zatím nemám přesně vypočítané intervaly spolehlivosti, ale můžu odhadnout, že simulace na začátku října má rezervu asi 18 bodů na obě strany – pokud tým vyšel s průměrem 97 bodů, ve skutečnosti můžu spolehlivě říct jen to, že nejspíš (nejspíš!) bude mít na konci roku mezi 79 a 115 body. Stoprocentní nebude odhad nikdy, vlastně je za standard považovaný interval spolehlivosti 95 procent. Například loňský Liberec a Litvínov se vymkl i takto vysokému rozpětí.

S každým měsícem se interval zmenšuje zhruba o tři body, to znamená, že simulace ze začátku listopadu beru s rezervou 15, ze začátku prosince 12 a tak dále – ty aktuální mají rezervu šest bodů.

I přes tyto hrubé odhady, doba, kdy se u mě začíná nedůvěra lámat v důvěru nastává přesně v půlce sezony. Rating týmů po 26. kole vysvětlovalo v posledních šesti letech kolem 70 procent skutečného zisku bodů na konci roku. Deset kol před koncem základní části už je to skoro 90 procent – v lednu a únoru už máme o kvalitě týmů dost informací a na velká překvapení už nezbývá dost času.

Ani Liberec v loňském únoru o moc víc bodů nad očekávání nenahrál, a to byl tým, který by byl jistě statistickou výchylkou i při použití daleko sofistikovanějších metod, než excelovskou jehlou ušité elo hodnocení.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s