Velké preview Super Bowlu LI

Poslední zápas a pak zase přes půl roku volno, taková je lehce hořká příchuť finále. Mrkl jsem na statistiky, kterými jsme byli během volna spamováni, match-upy a taky na seriózní i obskurní propbety.

Týden volna před největším zápasem roku není jen prostorem pro odehrání zbytečnosti zvané Pro Bowl, vyznačuje se i obrovským zájmem novinářů, kteří hráče rozebírají ze všech stran a šikanují je během media day, na který se bez Marshawna Lynche beztak nemá cenu dívat.

Pokud se zrovna nenaskytne nějaká nafouknutá/podfouknutá bublina, musí se v těchto dnech příběhy usilovně hledat; často se k nim dělají zkratky a tak vznikají dezinformace nebo neúplné informace. A tak jsme si mohli přečíst o tom, že Matt Ryan není ani v letošní MVP sezoně “clutch” a že proti němu v Super Bowlu stojí nejlepší obrana NFL. Na jedno i druhé si v článku posvítím, ale nejdříve k té lepší části volného týdne: bookmakeři tradičně popustili uzdu fantazii a vypsali pár opravdu kreativních sázek. Dá se vsadit na cokoliv, co má jen trochu společného se Super Bowlem a jestli si chcete zpestřit SB párty, vřele doporučuji se na tyto sázkařské příležitosti mrknout. Dá se tipnout třeba

 • jaká bude barva gatoradu, ve které hráči vykoupou vítězného trenéra
 • jestli řekne Lady Gaga o poločasové show ‘Trump‘ [NE v kurzu 2.10]
 • jakou bude mít Gaga barvu šatů a vlasů [zelené vlasy v kurzu 10]
 • který song zazpívá Gaga jako první [Just Dance v kurzu 11]
 • jak dlouho bude trvat hymna [pod 2.5 minuty v kurzu 1.83]
 • kolikrát během přenosu uvidíme reklamu s Peytonem Manningem [nad 1.5 v kurzu 2.20]
 • jestli bude problémový fracek Johnny Manziel během Super Bowl víkendu zatčen nebo ne
 • kolikrát komentátoři zmíní Deflategate [nad 2.5 v kurzu 2.10]
 • jestli si Roger Goddell potřese rukou s Bradym, Belichickem nebo Kraftem, pokud zvítězí Patriots [ANO v kurzu 1.57]

Ta možnost dokonale trapné situace, kdy by Goddell předával trofej pro vítěze těm, které svým rozhodnutím před sezonou poškodil, je možná pro některé neutrální diváky sama o sobě důvodem fandit Patriots. A teď něco málo k samotnému zápasu…

Patriots nemají nejlepší obranu. Sorry jako.

Za poslední týden jsem nesčetněkrát četl, že Patriots mají Bradyho a k tomu nejlepší obranu. Na to konto se vytáhne statistika PPG (inkasovaných bodů na zápas); díky tomu jsou Patriots během tohoto playoff po Texans a Giants třetím týmem, o kterém slyším, že má nejlepší obranu. Jak to?

Vše záleží na tom, koho zrovna potřebuji vyzdvihnout a podle toho zvolím metriku. Být v Super Bowlu Denver, tak celý týden budeme bombardovaní informacemi o tom, že mají nejlepší obranu v Yards/Pass a že hra vzduchem je v dnešní NFL nejdůležitější (je). Místo toho dostáváme statistiku bodů a máme se spokojit s tím, že se hraje na body a tím pádem je to nejlepší měřítko. Právě kvůli takovému zjednodušování a manipulaci s čísly vzniklo pořekadlo “Lež, hnusná lež a statistika”, které zpopularizoval Mark Twain.

Důvody, proč se používají pokročilé metriky založené na efektivitě, jsou dva. Jsou konzistentní; je v nich tolik stovek hodin práce, že autoři článků z Pro Football Focus a Football Outsiders na ně nedají dopustit a tak budou v prvé řadě vždy používat svoje ratingy a svoje statistiky. Tím pádem se nestane, že během tří týdnů vyjmenují tři různé #1 obrany. Zadruhé, pokročilé statistiky se snaží brát v potaz kontext, tedy situaci a ideálně i soupeře. “QB hodil pro osm yardů” je statistika. Víme-li, že je hodil na 2nd-&-5 nebo 4th-&-10, kde na hřišti byl a jaké bylo skóre, máme jasno o situaci. Přihodíme jestli toho dosáhl proti profesionálnímu týmu nebo partě středoškoláků a máme kontext.

Statistika: Browns letos měli druhý nejlepší běhový útok, 4.9 yardů na běh.
Situace: průměrný rozdíl ve skóre při jejich běhové hře byl -5.08 bodu (nejhorší v lize); průměrná vzdálenost k prvnímu downu byla 9.17 yardu (nejdelší). Obranu inkasování pěti yardů po zemi v tomto případě nepálilo tolik jako proti jiným soupeřům. Z hlediska efektivity jsou 17. v ANTHONY a 16. ve VOA.
Kontext: Browns proti sobě měli třetí nejtěžší rozpis běhových obran. Jejich běhový útok je ve skutečnosti hodnocen jako 12. v Adj.ANTHONY a 13. v DVOA.

Na situaci v jaké jde obrana na hřiště mají samozřejmě vliv i ty jednotky, jejichž výkony v defenzivních statistikách nenajdeme, tedy útok a special team. Ty můžou obraně výrazně pomoct stejně tak jako ji můžou uškodit. Tady je to jasně ten první případ: útok Patriots měl nejméně turnoverů na drive, ani jeden pick-6 nebo vrácený fumble a soupeřící útoky měly nejhorší startovní pozici ze všech týmů právě proti Patriots (vlastní 25.1 yard-line).

Pak tu je síla soupeřů. Hodnocení obtížnosti soupeřů je oblíbené téma hlavně během off-season, kdy bez ohledu na kvalitu použité metody jen odhadujeme. V průběhu sezony, kdy už nehádáme, ale vímeuž se na sílu soupeřů po hříchu zapomíná. Připomínka: Patriots hráli proti nejhorším útokům ze všech a to o hodně. Můžeme měřit pomocí PPG a dalších prehistorických statistik, nebo se zaměřit na chytřejší metriky jako nabízí můj model, EPA, DVOA nebo Sharp Football Stats. Je to jedno, výsledek bude vždycky stejný.

nfl_16_offvs

Používat PPG samozřejmě není nutně špatně. Už proto, že takových extrémů jako jsou letošní Patriots je málo. Navíc se z PPG dá v kombinaci se silou soupeřů rychle vydedukovat závěr, který se shoduje s pokročilými čísly. Obrany, které bych osobně vypíchl jako ty nejlepší pouze při porovnání PPG a síly rozpisu výše jsou Giants (#2 v PPG, 6. nejtěžší rozpis útoků), Seattle (#3, průměrný rozpis) a Denver (#4, nejtěžší). Všechny tyto týmy jsou mezi pěti nejlepšími v defenzivním DVOA i Adj.ANTHONY.

top3_ppg_def_dvoa

Za posledních deset let se jen pěti obranám ze 33 stalo, že by se umístily ve vrchní trojce podle bodů na zápas, ale byly mimo top-8 v obranném DVOA. Z těchto pěti měl jen jeden z nich ofenzivní DVOA mimo top-8 (Chiefs 2014), stejně tak jen jeden měl special teams DVOA mimo top-8 (2009 Cowboys).

Patriots nemají Bradyho a k tomu nejlepší obranu. Mají dobrou obranu, která je v povrchních statistikách přeceňovaná právě díky tomu, jak klape ofenziva vedená Tomem Bradym, a z velké části i díky tomu, jak snadné soupeře letos měli.

Samozřejmě Patriots za svůj jednoduchý schedule nemůžou a pořád mají o dost lepší defenzivu, než jejich soupeř. Nepochybuji, že Bill Belichick a koordinátor Matt Patricia svoji obranu i díky týdnu volna připravili lépe, než kdokoliv jiný, s kým se Falcons letos utkali. Jestli to bude stačit, to je druhá otázka.

Zejména bude fascinující sledovat match-up této defenzivy proti Juliu Jonesovi. Primární gameplan patrně bude man-to-man obrana Malcolma Butlera proti Mohamedovi Sanu a zdvojení Julia vyšším cornerem Ericem Rowem a safetym Devinem McCourtym. Butler není velkého vzrůstu a stejně jako letos v osobce nebránil AJ Greena, Demaryiuse Thomase nebo Terrella Pryora, neočekávám to ani proti Juliovi. Pokud k tomu ale náhodou dojde, víte který souboj sledovat.

nfl16_playaction

I přes to, že Patriots jsou proslulí tím, že dokážou ubránit nejnebezpečnějšího hráče soupeře, těžko se na téhle straně míče hledají důvody pro optimismus. Schéma Kyla Shanahana je velmi variabilní a ve většině zápasů vytáhl něco nového, co jsme v minulých utkáních neviděli. Falcons měli po celou sezonu zdravou ofenzivní line, která dokázala spolehlivě chránit Matta Ryana navzdory tomu, že měla druhý nejtěžší rozpis soupeřících passrushů. Mají nejlepší play-action v lize. V backfieldu je duo Freeman/Coleman, které spolehlivě sbírá yardy nejen po zemi, ale i vzduchem proti coverage linebackerů. A konecně Julio, pravděpodobně nejhůř bránitelný receiver ligy, který má průměr nad 100 receiving yardů na zápas nejen letos, ale dokonce za posledních 57 zápasů.

QBR Matta Ryana a jak útok Falcons ve skutečnosti funguje

infografice na ESPN se objevila statistika, podle které má letos Matt Ryan ve čtvrtých čtvrtinách QBR 54.3 a ještě lepší, že jeho QBR v posledních dvou minutách zápasu, když prohrával, bylo mizerných 2.2.

Zaprvé, QBR (Total Quarterback Rating) je nespolehlivá statistika: její vzorec je tajný, navíc se často mění. Hráči jsou v něm nahodile ocenění podle toho, jak moc je situace “clutch”, což je dost diskutabilní koncept, protože výzkumy v jiném sportu dokázaly, že clutch hráči vlastně neexistují. V ESPN se prostě rozhodli, že vytvoří univerzální rating a budou nám ho cpát do chřtánu tak dlouho, dokud ho nepřijmeme za svůj. Slepě věřit QBR je jako podepisovat smlouvy bez jejich přečtení.

Pravda je, že běžný, zastaralý passer rating má spoustu chyb, ale stále platí za určitý standard a je třeba mně osobně milejší, protože aspoň víme, že koreluje s vyhráváním zápasů a můžeme si ho sami vypočítat. Na internetu je hromada hejtu, které se na QBR dívají podrobněji. Za všechny jsem vybral jeden, dva, tři, čtyři odkazy.

Zadruhé, zaměřovat se pouze na čísla ze závěrečných čtvrtin obecně nedává smysl, pokud tedy není cílem diskreditovat někoho na základě nesmyslných filtrů. U Atlanty tohle platí dvojnásob. Tento tým funguje díky tomu, že jde rychle do vedení a nutí tak soupeře za chodu upravit ofenzivní gameplan, hrát agresivněji a opustit efektivní, optimální strategii, aby stíhal držet krok. Poslední čtvrtiny jsou často irelevantní.

Ofenziva pod taktovkou koordinátora Kyla Shanahana jednoduše funguje jinak, než jsme zvyklí u týmů s profilem “skvělý útok, mizerná obrana”. Klasický postup aplikovali třeba Cowboys v roce 2014, rok potom, co jejich obrana patřila k nejhorším v lize. Jejich hra spočívala v pomalé hře v útoku, opřenou o dobré běhy a minimalizování turnoverů, čímž vytvářeli dlouhé drivy. Výsledkem bylo, že soupeřův útok trčel na sideline a vlastní obrana zůstala čerstvá. Za celý rok se k této taktice Atlanta neobrátila v regular season, ani v playoff proti Rodgersovi a ne, nebudou to zkoušet ani v Super Bowlu.

A konečně, to, že Matt Ryan byl špatný v posledních dvou minutách, když prohrával? Ano, to byl. Bylo by ale na místě zmínit, že tato statistika je založená na vzorku sedmnácti ofenzivních plays a jediný význam proč ji šířit je na podporu populárního tvrzení, že Matt Ryan je ve velkých momentech větší choker, než Shane Falco.

Brady: ninja (nejen) rychlých passů, dokud nedostane za uši

Jak porazit Bradyho? Oblíbenou odpovědí je dostat ho pod tlak, omlátit ho a frustrovat. Hezoun z toho bude nervózní a bude dělat chyby. Super. Jenže dostat QB pod tlak je zaprvé cílem každé front-7 a zadruhé je to důsledek dobře konstruovaného a provedeného gameplanu, ne gameplan samotný. Ideální způsob jak na to předvedli v Super Bowlech 2008 a 2012 Giants, a oba zápasy vyhráli. Jejich postup: dostat Bradyho pod tlak jen se čtyřmi pass rushery, bez potřeby blitzu, proti kterému je Brady v rychlé dink-and-dunk ofenzivě smrtící. Problém: Falcons na to nemají hráče. 

Passrush Atlanty možná vypadá na papíře slušně – vždyť Vic Beasley vede celou ligu v počtu sacků! – ale jsou hodnocení jako 22. v total pressures a 24. v Adjusted Sack Rate. Pokud se podaří zastavit Beasleyho, není v této obraně nikdo, kdo by měl dělat větší problémy, a jak už jsem zmínil, Belichick není trenérem, který by se nechal porazit jedním hráčem. Ofenzivní line Patriots pod asistentem Dante Scarnecchiou funguje v systému OC Joshe McDanielse nadmíru dobře a měla by v tomhle případě dát Bradymu dost času, aby dal za pravdu těm, kdo tvrdí, že umí hrát i hluboko do pole.

nfl16_deepKromě toho, že je králem QB sneaku, je Brady skutečně víc než schopný i při dlouhých passech. Závislý na nich ale není. Jeho klasická krátká, rychlá hra, kde často nachází zejména Juliana Edelmana, bude na mladou obranu, ve které na středu hřiště startují jeden nováček vedle druhého, stoprocentně platit.

S obranou Dana Quinna se Brady utkal v Super Bowlu před dvěma lety. Tehdy proti němu Seahawks blitzovali pouze pětkrát a v těchto situacích inkasovali vítězný TD a celkově v průměru 11.2 YPPA. Na druhou stranu ve finále konference před dvěma týdny obrana Atlanty proti Rodgersovi blitzovala víc, než v jakémkoliv jiném letošním zápase. Vzhledem ke zdravotnímu stavu útoku Packers – kde v jeden moment byl na guardu nucen nastoupit defenzivní lineman – to určitě dávalo smysl; Falcons ale zaznamenali jen dva sacky. Přikláním se k tomu, že od Atlanty v neděli moc blitzů neuvidíme.

Super Bowl paprsky a seriózní sázky

Ačkoliv v roli hlavního trenéra je na obou stranách kouč se specializací na obranu, pro úspěch obou týmů jsou kritické útoky. Tohle není ten případ, kdy se potká nezastavitelná síla s nehýbatelným předmětem jako tomu bylo v minulém Super Bowlu. Měli bychom být svědky zábavného zápasu plného akce, útoků Shanahana a McDanielse kreativnějších, než modely Lady Gaga, a dostatku času v kapse pro oba QB. Obě obrany můžou soupeře zpomalit, ale zastavit ne; přesto, vypsaný total (počet bodů) 58.5 je pro mě příliš vysoký. No bet.

paprsek_sb

Patriots mají lepší a všestrannější tým, na své straně mají i zkušenosti a nejlepšího trenéra a dlouhodobě fungující systém. Je to právě jejich obrana, které dávám větší šance útok soupeře potrápit, o to víc, že center Alex Mack bude hrát zraněný. Osobně New England favorizuji o 3.5 bodu. Můj model je podobného názoru a Patriots nadržuje o 3.9 bodů, s šancí 63% na výhru. Vzhledem k tomu, že line je Patriots -3, tak ani tady jsem nenašel value a ponořil se do propbetů:

 • Total sacks in the game: UNDER 4 [1.769]
 • Will a roughing the passer penalty be called: NO [1.485]
 • Total receiving yards for Devonta Freeman: OVER 33.5 [1.746]
 • Total rushing attempts for LeGarrette Blount: UNDER 14.5 [1.917]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s