Tumobelo: osmifinále KHL 2016/17

Největší soutěž Evropy dospěla do vyřazovací fáze. Kdo jde z pozice favorita, kdo z pozice outsidera, kdo bude nejspíš bojovat o titul a kde se moje simulace rozchází s kurzy?

Kromě rozboru ještě před začátkem playoff budu navíc sledovat šance všech týmů živě – aktualizace “live” grafu bude probíhat poté, co se odehrají zápasy, nejpozději ráno dalšího dne.

khl16_r16_live

Pravděpodobnosti – před playoff

Na postup do absolutního finále má největší šance Magnitogorsk, díky tomu, že hraje v šíleně slabé konferenci, k čemuž se krátce rozepisuji níže. Kvalitní a zároveň vyrovnaný hokej se bude hrát až od příštího kola a hlavně na Západě; v této konferenci je ze sérií prvního kola na první pohled zajímavý jen souboj mezi Jaroslavl a Dyn. Minsk.

khl_preplayoff16

Jak to vidí bookmakeři?

Pro můj model je KHL příliš efektivní trh, než abych tam dlouhodobě vyhrával. Ačkoliv tato sezona by nebyla tak špatná jako ty předchozí, pořád by to bylo jen plácání se kolem nuly. U dlouhodobých sázek mám ale větší důvěru, protože po několika stovkách a tisících simulací se dá celkem bezpečně říct, že se odehrály všechny scénáře, i ty nepravděpodobné, a modelu neschází fantazie tak jako nám, lidem. Zvláštní myšlenka, že by stroj měl nad člověkem výhodu zrovna ve fantazii, ale který člověk by si tipl, že Kunlun vyhraje titul? Přesto k tomu v jedné simulaci došlo.

Kurzy z valné části korespondují s mými pravděpodobnostmi, ale nějaká hodnota se v nich najít dá:

  • postup Kazaň v kurzu 1.57 (4u @Fortuna)
  • postup Dyn. Moskva v kurzu 1.57 (4u @Fortuna)
  • postup Dyn. Minsk v kurzu 3.10 (1u @Tipsport)

Západ proti Východu

Magnitogorsk, který hraje ve Východní konferenci, vyhrál v posledních třech letech dva tituly, ale jinak je úroveň této konference ostudná a Západ jasně vede, ostatně tam taky bude playoff nejzajímavější.

khl2016-14-poteams

V posledních třech letech je průměrné Elo hodnocení playoff týmů za Západu 2057, zatímco těch z Východu pouze 2007. To je jen o sedm bodů víc, než je celoligový průměr. Jinak řečeno: vyřazovací boje na Východě jsou z valné části složené z průměrných týmů. Proto je Magnitogorsk tak velkým favoritem na třetí účast ve finále ve čtyřech letech.

Samozřejmě i bilance mezi západními a východními týmy v těchto sezonách mluví jasně pro první jmenované: vítězství za tři body v 45% zápasů, dalších 21% se rozhodovalo v prodloužení a jen 33% prohráli v základní hrací době. V průměru 1.68 bodu na zápas pro Západ a 1.32 pro Východ; což se na vzorku 1 058 zápasů nakumulovalo do zisku 1 777 bodů pro Západ a jen 1 397 pro Východ.

Pro srovnání, v NHL jsou v tomto období obě konference naprosto vyrovnané. V době psaní článku vede Východní konference 624-622 na zápasy.

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s