Tumobelo: předkolo Extraligy 2016/17

Rychlý pohled na předkolo playoff České Extraligy, kde se našla jedna sázkařská příležitost a porovnání podzimních simulací se skutečným stavem po základní části soutěže.

Detailnější informace si šetřím až k článku o čtvrtfinále. K předkolu, jejichž vítězové bývají vyřazeni hned ve čtvrtfinále v 75% případů se rozepisuji jen velmi stručně.

Čtvrtfinálové derby a mentální vzorce

Lidé milují vzorce. Ujíždíme na tom pocitu, že věci máme pod kontrolou a že všechno co se kolem nás děje má jasně daný důvod. Pravda je, že to neplatí vždy: když hodím třikrát nebo čtyřikrát po sobě mincí a vždy padne orel, nebudu mít potřebu myslet si, že jsem král v házení orlů. Je mi přece od mala vtloukáno do hlavy, že férová mince má pravděpodobnost 50:50 i kdybych se přetrhl. Druhá věc je to, že většina lidí by v takovém případě dávala větší šance tomu, že příště padne panna.

Každopádně, u sportu na náhodu tolik nevěříme. Hodiny strávené u televize a na stadionech si ani já dost dobře nemůžu zdůvodnit tím, že mě zajímá, jak tento konkrétní hod mincí (v tomto případě hokejový zápas) dopadne; a zkonzumované hektolitry piva našemu úsudku taky příliš nepomohou. Proto se dá očekávat, že v hokejově laděných debatách příštích dnů mnohokrát uslyšíme o tom, jak to Kometa proti Spartě v playoff umí – poslední dvě vzájemné série totiž vyhrála – a autorovi tohoto článku při těchto prohlášeních poteče voda ze zubů. Zvlášť když Kometa Brno je letos nejpřeceňovanějším týmem Evropy, ale o tom až příště.

Šance na postup

Podíval jsem se, kdo z předkola má jaké šance doplnit zbylá dvě místa ve čtvrtfinále. Na začátku února jsem pasoval Vítkovice na možného černého koně playoff, ale to už teď neplatí; naopak jsem našel hodnotu na sázce na jejich soupeře:

  • postup Plzeň v kurzu 2 (2u @Fortuna)

czexl16_wc_odds

Jak jsem simuloval

Na začátku každého měsíce jsem tento rok dělal simulace a konečně se můžu podívat, jak si můj model vedl. O překvapení nouze nebyla, ale i říjnové nebo listopadové výsledky nedopadly vůbec špatně. Dokonce relativně vzhledem k počtu zápasu byly přesnější, než simulace z ledna nebo února: na podzim činil celkový rozdíl mezi simulacemi a pozdější realitou 0.36 bodů na zápas; v únoru 0.53.

Tady nabízím porovnání listopadových simulací, jejichž průměrná absolutní chyba byla 6.2 bodů na tým.

czexl16_pts_real11

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s