NFL 2017: Strength of Schedule

Jedna z kratochvílí během předlouhé offseason NFL je hodnocení síly rozpisu pro další rok. Běžně se pro to používá record z loňské sezony, způsob, který není ani přibližně přesný. Jaké jsou další metody?

Základní chyby síly rozpisu jsou dvě. Zaprvé ta, že použitá metrika je počet vítězství, která je z jednoho roku na další nestálá. Zadruhé o síle rozpisu je slyšet převážně před začátkem sezony, kdy máme nulové informace, a ignoruje se v rozehrané sezoně, kdy už víme, jak který tým hraje.

Metody hodnocení rozpisu: alternativní = lepší.

Běžný způsob spočívá v užití loňského recordu; způsob, který je líný a zoufale nepřesný. V posledních pěti letech se měřením loňského recordu dala nejlépe odhadnout AFC East, kde byl rozdíl v počtu výher v průměru 1.75 vítězství na tým. Ve stejném období byl rozdíl ve třech divizích NFC přes 3 výhry na tým; v NFC South dokonce 3.75. To znamená, že jestli v NFC South nějaký tým skončil jeden rok 11-5 a další 8-8, pořád byl v rámci této divize nadprůměrně stabilní. Jinak řečeno, loňské výhry nic neznamenají.

Další metody, které se dají využít, jsou pokročilé metriky efektivity, ať podle DVOA, modelu Warrena Sharpa nebo třeba DAROPE, který používám já. Jak konkrétně jsou tyto metody přesné nevíme, ale minimálně víme to, že DVOA z jedné sezony je při předvídání výsledků další sezony lepší, než loňský pythagorean a ten je zase lepší, než pouhý loňský record.

Bez ohledu na to, jestli vůbec existuje spolehlivý způsob, jak dobře odhadnout sílu týmů v dalším roce, na prognózy o sílách rozpisu budeme v příštích měsících jistě narážet a tak mi přišlo vhodné o tom napsat článek a vysvětlit, nakolik nepřesný je ten tradiční žebříček, který je k vidění na nfl.com a dalších webech.

Record z loňska – horší, než nic.

Když vezmeme tuto metodu doslova, pak říkáme, že průměrný soupeř Broncos bude mít v příštím roce mezi devíti a desíti vítězstvími, v průměru 9.25, zatímco průměrný soupeř Colts bude mít 6.78 vítězství. Dá se tomu věřit?

Korelační koeficient mezi recordem jedné sezony a recordem druhé sezony je od roku 2002 jen 0.31. To samotné vypovídá o tom, o jak nespolehlivé číslo je počet vítězství. Pokud koeficient nepřesvědčil, pak ukážu konkrétní příklad a zůstanu u NFC South. Loňské týmy této divize měli sílu rozpisu nafouknutou o dva zápasy s Panthers, kteří rok předtím skončili 15-1, přestože jejich pythagorean byl jen 12.4 a velký podíl na jejich vítězstvích měl vysoký počet turnoverů obrany, který podléhá silné regresi k normálu. Panthers loni čekal tvrdý pád na zem a nakonec skončili sezonu s bilancí 6-10.

Z důvodů jako jsou změny v týmu, zranění, štěstí a následná regrese k průměru se nedá brát počet vítězství v loňské sezoně jako bernou minci. Ba naopak – když jsem si vyjel předsezónní prognózy Strength of Schedule a potom je porovnal s realitou, skutečnosti byl o dost blíže model, který považoval všechny soupeře jako tým s recordem 8-8. Kdybychom našli metodu hodnocení síly rozpisu, která nám dává nulové informace, bude to posun vpřed. Proto ten závěr, že využití recordu z loňska je horší, než nedělat nic, protože nám podsouvá mylné informace.

DAROPE – přesnost neznámá.

Toto je jen malá vsuvka, protože z důvodu nedostatečné velikosti vzorku nemám spočítané, nakolik je můj model DAROPE dobrý v odhadování recordu dalšího roku. Ale vzhledem k vysoké korelaci s hodnocením DVOA, budu minimálně předpokládat, že se jedná o lepší způsob, než vycházet z loňského recordu.

Jak je psáno v článku o základech Football Outsiders, útoky jsou z roku na rok konzistentnější, než obrany, takže se jich budu při této ilustraci držet. Předpokládejme, že žijeme ve světě, kde si loňské útoky udrží totožnou kvalitu a podívejme se, koho v tomto krásně předvídatelném vesmíru čeká nejtěžší rozpis soupeřících ofenziv.

nfl_sos2017_darope

Win totals – přesnější, ale ne přesný.

Win totals jsou lajny vypsané na počet vítězství, na které se dá sázet buď NAD nebo POD (over/under). Například na Falcons je vypsáno 9.5 vítězství – pokud vsadím NAD 9.5, vyhrávám sázku, když Atlanta vyhraje 10+ zápasů.

Zhruba před dvěma týdny byly tyto sázky vypsány na bet365, týden poté jsme se dočkali i na pinnaclu. Tím jsme získali solidní základ pro jakousi objektivní sílu všech celků a můžeme porovnat, kdo bude mít v další sezoně jak těžký rozpis.

Využití win totals pro vyhodnocení náročnosti rozpisu praktikuji čtvrtým rokem a tak vím, že za to nemůžu dát ruku do ohně; ale na druhou stranu vím, že lepší způsob momentálně neznám. Korelační koeficient mezi předsezónními prognózami bookmakerů a recordem v daném roce je v posledních čtyřech letech 0.49.

Linemakeři nejsou Bůh, jejich odhad není perfektní, ale nemůžou si dovolit vypisovat takové nesmysly, s jakými pracuje běžný SOS. Kdyby loni nějaký bookmaker vypsal over/under 15 na počet vítězství Panthers, tak bude do tří týdnů na dlažbě.

Zatímco podle recordu z loňska se síla rozpisů pohybovala na škále mezi 9.25 a 6.78 výhrami, využití Win Totals poskytuje daleko vyrovnanější a věrohodnější rozpětí, od 8.35 do 7.55.

nfl_sos2017_wintotals

Víme, že nic nevíme.

Ve finále je potřeba si přiznat, že pokud jde o odhadování síly rozpisu, týmové totaly podle linemakerů jsou jen o velmi málo přesnější, než kdybychom považovali všechny soupeře za týmy s recordem 8-8. NFL je zkrátka díky krátkému rozpisu sezony nikdy neustávající regrese k průměru a až na pár výjimek nejsou mezi týmy propastné rozdíly. Proto jsou extrémní rozpisy, jaké podle NFL.com čekají Broncos nebo Colts, holý nesmysl.

Určitě není pochyb o tom, že rozpis je důležitý a hrát proti AFC North bylo v minulých letech mnohem těžší, než hrát proti AFC South. Ostatně, třeba Seahawks v příští sezoně patrně vyhrají přes 10 zápasů čistě díky tomu, že sdílí divizi s 49ers a Rams. Dokud se ale nerozehraje sezona a nevíme, kterému týmu se v první polovině roku třeba zraní QB, je nemožné spolehlivě kvantifikovat o kolik těžší je který rozpis.

Když nic jiného, víme, že tradiční způsob hodnocení síly rozpisu nám nedává žádné informace a pokud se s ním před sezonou někdo bude ohánět, tak opatrně, jde o dezinformace. Je to kampaň!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s