NFL Futures 2017

Sázky na počet vítězství a vítěze divizí/postup do playoff je mojí oblíbenou kratochvílí v týdnu před začátkem sezony NFL. Jako každý rok, neshodl jsem se s bookmakery na vyhlídkách několika týmů.

Futures jsou tipy na dlouhodobé sázkové příležitosti. Počet výher, vítěz divize, vítěz konference, Super Bowlu, nejvyšší počet naházených yardů, a tak dále. Právě počet vítězství a výhry v divizi patří mezi moje nejoblíbenější a nenechám si je žádný rok ujít.

Pokud pročítáte nějaké předsezonní preview, schválně začněte tím, že sečtete recordy všech týmů. Některé odhady jsou totiž úplně nerealistické. Za sezonu se odehraje 256 zápasů, takže pokud neproběhnou nějaké remízy, tak při sečtení všech recordů dostaneme 256 výher a 256 proher. Problém s mnoha předsezónními prognózami je, že mají po sesumírování třeba 261 výher a 251 proher. Chyba je to nicméně dost častá, protože se většinou soudí obecná kvalita týmu – “tohle vypadá jako tým, co uhraje record 10-6”. To je fajn, ale co když budou v lize dva takové týmy a jeden by hypoteticky hrál všechny zápasy s týmy, které “vypadají jako by měli být 12-6” a ten druhý naopak s těmi, co “vypadají na 6-10”?

Chyba první: ignorace zápasového rozpisu.

NFL je velmi specifická svoji krátkou sezonou a tím, jak odlišný mají zápasový rozpis třeba i týmy ve stejné divizi. V příkladu s dvěma týmy s potenciálem 10-6, pokud by byl náš odhad pravdivý, tak čistě matematicky vzato by ten první tým měl dosahovat v průměru 5.7 vítězství za rok, protože by měl v každém zápase šanci na vítězství 36%, vynásobeno šestnácti zápasy. Ten druhý tým by měl v průměru dosahovat 11.8 výher, protože by měl v každém zápase šanci na vítězství 74%, znovu násobeno počtem zápasů. Přitom to jsou oba týmy, které by v jinak průměrných sezonách dosahovaly recordu 10-6.

Chyba druhá: nálepkování a ignorace pravděpodobnosti.

Pak jsou případy, kdy si fanoušek opravdu sedne s rozpisem svého týmu v ruce a podívá se, co ten rok jeho tým čeká. Třeba Dolphins hrají v prvních pěti týdnech doma s Tampou, New Orleans a Tennesse; venku s Chargers a Jets. Chybný postup je vedle těchto zápasů lepit W nebo L, přesto to tak dělají i odborníci na NFL Network a někdy jim ani nevadí, že používají rozpis z minulé sezony. “Výhra s Tampou a Jets, prohra s New Orleans, Tennessee a Chargers”. Jak to vidím já? Podle mých power ratingů je šance asi 21:1, že ty výsledky budou přesně takové. Na druhou stranu šance, že Dolphins budou mít přesně dvě výhry je 35%, protože existuje deset kombinací, jak může být Miami po prvních pěti týdnech na recordu 2-3. Tady je třeba můj odhad šancí Dolphins v porovnání s momentálními spready až do šestnáctého týdne.

dolphinswintotals_2017

On to the futures…

U nás “futures” nejsou příliš populární, ale aspoň Sazkabet nabízí sázky na počet vítězství a postupy/nepostupy do playoff, takže používám jejich liny a kurzy.

Ravens UNDER 9.5 wins @ 1.35 (2u)

Kurz je k smíchu a normálně bych ho ignoroval, ale Baltimore mám zakroužkovaný už pár týdnů, protože na zahraničních sázkovkách je line 8.5 a i ta je podle mě výrazně nadsazená. Flaccův letošní cap-hit je $25.5 milionu. Kvůli jeho monstr smlouvě muselo v minulosti odejít několik hráčů (včetně dvou linemanů) a Flaccovi budou letos chybět čtyři z šesti jeho loňských nejčastějších terčů, včetně budoucího hall-of-famera Steva Smithe. Nedávno ukončil kariéru center John Urschel, který se rozhodl raději soustředit na svůj doktorát z matematiky.

Tým měl loni nejhorší play-action v lize a celkově byl jejich passing útok hodnocen jako 30. Přesto byli nejčastěji nahrávajícím týmem ligy. V Baltimoru by museli výrazně zlepšit playcalling a obrana by musela být ještě lepší než loňská 7. dle DAROPE. Special teamy jsou dlouhodobě kvalitní, ale nedá se očekávat, že Justin Tucker zopakuje famózní rok, kdy trefil o 7.9 FG (26%) víc než by na jeho místě proměnil průměrný kicker.

Bears OVER 5.5 wins @ 1.95

Bears jsou i podle mě druhým nejhorším týmem NFC, ale určitě mají potenciál a jejich loňské mizerné sezoně (3-13) nepomohla rekordní šňůra zranění a record 1-6 v zápasech rozhodnutých o šest a méně bodů.

Ať na QB nastoupí Mike Glennon nebo nováček Michell Trubisky, bude chráněný za jednou z nejlepších ofenzivních line ligy, ale pravda, nebude mít svého WR #1 Camerona Mereditha, který se zranil v pre-season. Ofenziva se bude opírat o běhy: Jordan Howard bude maximálně využíván poté co byl loni jedním z nejlepších ve všech pokročilých statistikách, které měřím, a to umožní Bears maximálně využívat play-action. Front-7 je rovněž dost silná na to, aby v zápase se slabšími soupeři dokázala zamaskovat slabiny, které jsou v secondary.

Rams OVER 5.5 wins @ 1.83

Po loňském Hard Knocks by v Rams byli spokojení s jedním rokem “7-9 bullshitu”, kterému se chtěl vyvarovat teď už bývalý hlavní trenér Jeff Fisher. Todd Gurley se po skvělé nováčkovské sezoně trápil, ale nyní má na lavičce ofenzivně laděneného kouče z Washingtonu, Seana McVaye, a na ofenzivní line posilu z Cincinnati, Andrew Whitwortha.

I když kolem Aarona Donalda je otazník, jestli bude hrát nebo bude stávkovat, obrana bude opět dominantní. Dostala vítaný upgrade mezi kouči, defenzivního koordinátora Wade Phillipse, který vylepšil každou obranu, která se mu dostala do rukou. Special teamy jsou u Rams dlouhodobě kvalitní a zejména Johnny Hekker na punteru je velmi spolehlivý – a bohužel pro Rams, i letos se v útoku bude puntovat často.

Dolphins UNDER 7.5 wins @ 1.66

Za Miami na QB nastoupí Jay Cutler. V mém power ratingu je to oproti Ryanu Tannehillu oslabení o dva a půl bodu. Ale to není jediný důvod pro sázku na Under. Ten jsem měl totiž vyhlídnutý už před Tannehillovým season-ending zraněním.

Dolphins loni postoupili do playoff, ale ve skutečnosti byli podprůměrným týmem, 22. dle DAROPE, s útokem na 15. a obranou na 22. místě. Jejich record 10-6 byl z velké části nafouknut těsnými výhrami, 8-2 o jeden score a 6-1 o šest bodů a méně a kromě Steelers se zraněným Roethlisbergerem neporazili jedný tým s výherním recordem. Týmy, které porazily měly souhrnný record 54-105, to je pátý nejsnažší seznam poražených týmů, pokud nepočítáme Cleveland s jedinou výhrou nad Chargers (5-11).

Dolphins se budou opírat hlavně o běhy a krátké passy, bez pořádné obrany, s boom-and-bust runningbackem a 11. nejtěžším rozpisem dle Team Totals. To je recept na silně podprůměrný rok i v divizi, kde jsou dva týmy v legitimním rebuild módu.

Texans UNDER 8.5 wins @ 2.05

Texans jsou dalším týmem, který nebyl tak dobrý, jak jejich record nebo jejich účast v playoff naznačovala. Osm z jejich devíti výher přišlo v zápasech rozhodnutých o maximálně jeden score a v utkání o šest a méně bodů byli perfektní: 5-0. Během experimentu “zaplať hromadu peněz modelovi z Denveru a zkus ho naučit hrát QB” skončili dle DAROPE na 25. místě, přestože měli třetí nejlepší obranu, načež Osweilera poslali do Clevelandu za výběr v druhém kole draftu.

Letos je defenziva papírově ještě lepší, protože se po zranění vrací J.J. Watt, ale útok s Tomem Savagem v roli startera (a Billem O’Brienem hlásícím akce) znovu nebude nijak přesvědčivý. AFC South je pořád nejslabší divize NFL, kde se může stát cokoliv, ale v Jacksonvillu vyrostla kvalitní defenziva a Titans byli ve druhé sezoně Marcuse Mariota skvělí v útoku. Pouze to, že v Houstonu šli all-in (nemají výběry v prvním ani druhém kole příštího draftu) a “musí” vyhrát, aby byl letošní rok úspěšný a místní coaching staff si udržel svá místa, na vítězství nestačí.

Vikings UNDER 8.5 wins @ 1.90

Minnesota měla loni čtvrtou nejlepší obranu dle DAROPE, ale podprůměrný útok s pravěkým playcallingem, který byl hlavním důvodem, proč tým zakončil sezonu třemi výhrami v posledních jedenácti zápasech. Útok vzduchem byl hodnocen jako 14., přesto Mike Zimmer i nadále vtloukal hráčům do hlavy to, že musí být “tough” a když to nefungovalo, tak “tougher”. Raději posílal na hřišti extra blokery pro běhové akce, na kterých byli Vikings nejhorší v lize. QB Sam Bradford se ani nedostal do správné situace pro využití svého podceňovaného talentu na hluboké passy.

Zimmer je bezpochyby kouzelník v obraně, ostatně to byl důvod, proč měli v playoff roku 2015 na lopatě Seattle v zápase, který prohráli 9-10 netrefeným cheap-shot field goalem. Ale dokud nezačne propagovat moderní ofenzivu, zvlášť když má na receiveru hráče jako Stefon Diggs a zlepšujícího se Adama Thielena, Vikings stabilně vyhrávajícím týmem nebudou. Tento tým má určitě na to, aby vyhrál 9 zápasů, ale stejně tak nebude překvapením šest nebo sedm. Osobně to vidím spíš na tu druhou variantu.

Titans to get into the post-season @ 2.05

Marcus Mariota byl loni vynikající v hurry-up ofenzivě ze shotgunu, ale svobodu hrát tak měl jen v situacích kdy prohrával. Normálně totiž Mularkeyho schéma používá spíše Mariotu pod centrem a 2 tight-endy / 6 linemanů s receivery využitými pro run bloky. Běhový útok skutečně fungoval skvěle – obzvlášť s Demarcem Murraym na RB – a byl hodnocen jako 3. dle DAROPE, ale passing útok nebyl v těchto formacích nic moc. Letos do Tennessee přišli posily právě zacílené na to, aby se to změnilo: receiveři Corey Davis, Taywan Taylora a tight-end Jonnu Smith. V červnu navíc podepsali Erica Deckera.

Nedá se očekávat, že by z AFC South vyšel wildcard tým, ale Titans jsou pro mě favorité divize, protože mají zbraně k tomu, aby dokázali udržet vedení urputným fyzickým stylem. Navíc mají na QB hráče, který září ve chvílích, kdy je zápas zdánlivě prohraný a on konečně dostane svobodu vést ofenzivu tak, jak chce on. Loni navíc měli Titans record 6-2 proti týmům s výherním recordem (3. nejlepší po Patriots a Cowboys), zatímco zbytek divize 7-20. Dle mých power ratingů navíc mají druhý nejlehčí rozpis ligy.

 

2 Comments

  1. Pingback: NFL Futures 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s