O mně

Jmenuji se Jakub Machata, bydlím, pracuji a piluji svoje nadšení do statistik v Brně, kde jsem se i narodil. Na netu se pohybuji převážně pod pseudonymem Kebabking a jeho variacích.

Díky tomu, že jsem už od šesti let aktivně hrál baseball, který je čísly doslova prošpikovaný, jsem ke sportovní statistice přičichl velmi brzy. Díky tomu, že jsem u baseballu vydržel přes deset let, jsem mohl dlouhodobě sledovat, které statistiky jsou důležité a které nikoliv. Hledat v číslech věci, které nejsou na první pohled patrné, na mě působilo jako kouzlo a brzy jsem si uvědomil, že se vlastně víc těším na večer po zápase, kdy jsem ze zápisů hodnotil výkony nás i soupeřů, než na zápas samotný.

Formální vzdělání ve statistice ani matematice nemám. Jednoduše řečeno by se dalo říct, že jsem nadšenec a samouk, který si ke svým závěrům pomáhá nejzákladnějšími spreadsheety, gorilí matematikou a usilovným opisováním (opisováním? inspirováním se!) od mnohem chytřejších lidí, než jsem já.

Momentálně nejvíce času věnuji dalšímu studiu statistiky, programovacímu jazyku R, softwaru Tableau, vizualizace dat obecně a dále konkrétní prací na hodnocení hokejových týmů/sázení (TUMOBELO) a na datech profesionálního amerického fotbalu: spolupráce na projektu Armchair Analysis a na vlastním modelu ANTHONY.

Nejvíc mě ke studiu statistiky a pravděpodobnosti postrčil (samosebou že nepřímo) Nate Silver, nejdřív jeho knihou Signál a šum a později pravidelným čtením jeho blogu fivethirtyeight. Co se týče práce s daty a jejich vizualizace stálým přísunem inspirace je už zmíněný web 538 a občas prolistování knih Storytelling with Data a Good Charts. Obrovský krok dopředu v konkrétní práci se statistikami amerického fotbalu bylo prostudování blogu Warrena Sharpa, který by nejspíš dělal analytika v nějakém NFL týmu, nebýt jedním z nejlepších sázkařů na světě.