O mně

Jmenuji se Jakub Machata, bydlím, pracuji a piluji svoje nadšení do statistik v Brně, kde jsem se i narodil. Na netu se pohybuji pod různými obměnami pseudonymu Kebabking.

Díky tomu, že jsem už od šesti let aktivně hrál baseball, který je čísly doslova prošpikovaný, jsem ke sportovní statistice přičichl velmi brzy. Díky tomu, že jsem u baseballu vydržel přes deset let, jsem mohl dlouhodobě sledovat, které statistiky jsou důležité a které nikoliv. Hledat v číslech věci, které nejsou na první pohled patrné, na mě působilo jako kouzlo a brzy jsem si uvědomil, že se vlastně víc těším na večer po zápase, kdy jsem ze zápisů hodnotil výkony nás i soupeřů, než na zápas samotný.

Formální vzdělání ve statistice ani matematice nemám. Jednoduše řečeno by se dalo říct, že jsem nadšenec a samouk, který si ke svým závěrům pomáhá nejzákladnějšími spreadsheety, gorilí matematikou a usilovným opisováním od mnohem chytřejších lidí, než jsem já.

Momentálně nejvíce času věnuji živení závislosti na knihách, dalšímu studiu statistiky, vizualizaci dat obecně a dále konkrétní prací na hodnocení hokejových týmů/sázení (TUMOBELO). Nejvíc času ale trávím s daty kolem profesionálního amerického fotbalu, jmenovitě prací pro Armchair Analysis, v jehož týmu působím od roku 2016; dříve pak tvorbou vlastního modelu pro rating týmů ANTHONY, který původně vznikl jako pomocník pro sázení.

Nejvíc mě ke studiu statistiky a pravděpodobnosti nepřímo postrčil Nate Silver, nejdřív knihou Signál a šum a později pravidelným čtením jeho blogu fivethirtyeight. Co se týče práce s daty a jejich vizualizace stálým přísunem inspirace je už zmíněný web 538 a občas prolistování knih Storytelling with Data a Good Charts. Obrovský krok dopředu v konkrétní práci se statistikami amerického fotbalu bylo prostudování blogu Warrena Sharpa, který by pravděpodobně dělal analytika v nějakém NFL týmu, nebýt jedním z nejlepších sázkařů na světě.