Hokej

Jako hodně lidí naší generace mě hokej chytil během Nagana; a pár let nepustil. Kartičky, PC hry od EA Sports a přímáky z NHL na tehdejší Galaxii Sport byly na denním pořádku. Není divu, že jsem se jako Brňák chytil někdy v roce 2006 na hype Komety „do tří let budeme v Extralize“ Brno.

Nadšení mi ony tři sezony vydrželo, ale postupně opadlo. Kometa se mezitím zvládla po zakoupení licence prvních pár let udržet v nejvyšší soutěži a v roce 2014 jsem ze všech stran slyšel, že je favorit na titul. ‚Fakt?‘ říkal jsem si skepticky – a tak vlastně vzniklo TUMOBELO. Můj hokejový model měl původně za úkol hodnotit týmy v naší Extralize a vypočítat šance na účast v playoff, šance na výhru titulu a tak dále. V tuto chvíli v něm vedu rating týmů v celkem osmnácti evropských ligách včetně nejvyšších soutěží jako KHL a SHL, ale i exotických jako jsou polská a anglická liga. K hodnocení týmů používám koeficientu elo, které má svůj původ v šachu.

Poté, co jsem program nakrmil historickými před-zápasovými kurzy, přišla myšlenka využít program k sázení. Protože nejde o nic jiného, než jednoduchý program, od kterého v podstatě bez přemýšlení opisuji, jde o takové perpetuum mobile kurzových sázek, z čehož byl ostatně odvozen název (TUMOB-ELO).

Takto jednoduchý program samozřejmě nemůže funguje na efektivním trhu, jako jsou výše zmíněné KHL a SHL, natož NHL. V menších soutěžích ale kurzy nejsou tak přesné a dá se dlouhodobě vyhrávat. Sezona 2016/17 byla prvním plným ročníkem, kterou jsem s tímto prográmkem naostro sázel. Úvod a závěr byly tragické, prostředek naopak vynikající, kdy proherních dnů bylo velmi málo. Sečteno podtrženo byl rok úspěšný, +28% ROI.

tumo_graf1617

TUMOBELO rovněž vyhodnotilo relativně přesně finální výsledek tabulky Extraligy už na začátku listopadu. Propastný rozdíl byl k vidění u Komety, velké skoky u Mountfieldu, Plzně a Pardubic, ale na druhou stranu některé týmy vyšly téměř na bod přesně. You win some, you lose some.

czexl16_pts_real11