NFL

Na první pohled matoucí americký fotbal jsem si rychle zamiloval. Vlastně to bylo brzy potom, co jsem pochopil, že útočníci mají 4 pokusy, aby udělali 10 yardů, jinak jde do útoku soupeř. To samo stačilo, abych se na NFL díval sice povrchně, ale s velkým nadšením. Po zjištění jak fungují které formace, proč jsou tak dlouhé pauzy a vlastně se za ty tři hodiny víc nehraje, než hraje a nahlédnutí pod pokličku herní strategie propuklo nadšení naplno – a bylo dost silné na to, abych obětoval spánek i kvůli obvykle mizerným čtvrtečním zápasům.

Brzy poté přišly i sázky. Snažil jsem se porozumět, jak který tým funguje, ale sháněním statistik a dat jsem trávil příliš moc času a přistihl jsem se, že googlím jednu a tu samou tabulku několikrát během pár hodin. Potřeboval jsem ten proces urychlit. Tak vznikl v roce 2014 můj model Anthony, podle postavy Brandona Langa (alias Johna Anthonyho) ve filmu Two For The Money. Díky velké porci dat, mezi kterými jsou i všechny play by play informace, mi umožňuje hodnotit týmy ve vlastních pokročilých statistikách, klasifikovat jejich sílu rozpisu a ke každému zápasu si nechat vyjet kvantum statistik, jejichž ručním hledáním bych jinak strávil většinu odpoledne, tak jako tomu bylo dřív. Kromě pohodlnějšího procházení statistik má můj model využití zejména na předsezónních sázkách na počet vítězství a k tipování na počet skórovaných bodů v jednotlivých zápasech.

V roce 2015 jsem měl placený sázkařský blog na fóru Kolem Dvou, ale velmi brzy se ukázalo, že moje vášeň je v analytickém přístupu a psaní o NFL, zatímco prodávání rad sázkařům je spíše stresující. Jediný pozitivní výsledek byla série článků pro internetový časopis K2. Zaměření bylo na nové diváky (a potenciální sázkaře) amerického fotbalu:

I. díl

II. díl

III. díl

IV. díl

V. díl

Od prosince 2016 dělám chartera v týmu Armchair Analysis, projektu, který sbírá detailní data z každé play, která se odehraje.