NFL

Na první pohled matoucí americký fotbal jsem si rychle zamiloval. Vlastně to bylo brzy potom, co jsem pochopil, že útočníci mají 4 pokusy, aby udělali 10 yardů, jinak jde do útoku soupeř. To samo stačilo, abych se na NFL díval sice povrchně, ale s velkým nadšením. Po zjištění jak fungují které formace, proč jsou tak dlouhé pauzy a vlastně se za ty tři hodiny víc nehraje, než hraje a nahlédnutí pod pokličku herní strategie propuklo nadšení naplno – a bylo dost silné na to, abych obětoval spánek i kvůli obvykle mizerným čtvrtečním zápasům.

Brzy poté přišly i sázky. Snažil jsem se porozumět, jak který tým funguje, ale sháněním statistik a dat jsem trávil příliš moc času a přistihl jsem se, že googlím jednu a tu samou tabulku několikrát během pár hodin. Potřeboval jsem ten proces urychlit. Tak vznikl v roce 2014 můj model Anthony, podle postavy Brandona Langa (alias Johna Anthonyho) ve filmu Two For The Money. Díky velké porci dat, mezi kterými jsou i všechny play by play informace, mi umožňuje hodnotit týmy ve vlastních pokročilých statistikách, klasifikovat jejich sílu rozpisu a ke každému zápasu si nechat vyjet kvantum statistik, jejichž ručním hledáním bych jinak strávil většinu odpoledne – tak jako tomu bylo dřív. Kromě pohodlnějšího procházení statistik má můj model využití zejména na předsezónních sázkách na počet vítězství, kde mám od roku 2015 úspěšnost 13-5.

V roce 2015 jsem měl placený sázkařský blog na fóru Kolem Dvou, ale velmi brzy se ukázalo, že moje vášeň je v analytickém přístupu a psaní o NFL, zatímco prodávání rad sázkařům je spíše stresující. I když jsem nedostával za sotva průměrné tipy žádný hate, po zhruba půlce sezony jsem musel uznat, že produkt za danou cenu nedosahuje potřebných kvalit. Jako pozitivní hodnotím sérii článků pro internetový časopis K2, který v návaznosti na blog vznikl. Zaměřena byla na nové diváky (a potenciální sázkaře) amerického fotbalu:

I. díl | II. díl | III. díl | IV. díl | V. díl

V druhé polovině sezony 2016/17 jsem pracoval jako charter-dobrovolník v týmu Armchair Analysis, projektu, který mimojiné sbírá detailní data z každé play a jako jediný na trhu je poskytuje klientům v syrové formě. Rok od roku se tu sbírají detailnější datové body. Moje nadšení z projektu vedlo k tomu, že hned v další sezoně jsem působil v roli, která by se dala popsat jako senior analytik, a rok na to jsem podepsal smlouvu coby oficiální vedoucí datové analýzy.